fbpx

Jestem Tatą
-mam wpływ!

Kampania społeczna o Ojcostwie


29.10-20.11.2021

Jak pogodzić dzieci i przygotowania do świąt?

13 grudnia 2021
happy-family-parents-and-kid-making-christmas-cook-2021-09-02-08-37-52-utc.jpg

Już za 2 tygodnie Boże Narodzenie! Pewnie w wielu domach rozpoczynają się niedługo świąteczne przygotowania, jeśli już się nie rozpoczęły. Czasem ten okres przedświąteczny wiąże się z bardzo dużą ilością pracy, sporą dawką stresu oraz zamieszania w domu. Dzieci z kolei pewnie nie ułatwiają roboty, a rodzicom może brakować dla nich czasu. Naszym zdaniem wcale nie musi tak być! Bo skoro święta są rodzinne, to czemu przygotowania do świąt nie mają takie być 😉? Wiemy jednak, że łatwo tak dywagować, a rzeczywistość bywa bardziej skomplikowana… Z tego powodu postaramy się dziś przedstawić parę porad dla rodziców, które pomogą zaangażować Wasze dzieciaki w świąteczne przygotowania! 

Warto wszystko zaplanować 

Małe dzieci mogą mieć problem z odpowiednim rozumieniem czasu i tego jak upływa. Aby pomóc im zrozumieć, że święta się zbliżają i kiedy faktycznie się odbędą dobrą metodą jest kupno kalendarza adwentowego. Dzieciaki widząc znikające czekoladki, po wcześniejszym wytłumaczeniu, że po ostatniej czekoladce są święta, dużo łatwiej przyswoi sobie, ile jeszcze zostało. Taka metoda pomoże nie brać dzieci z zaskoczenia w kwestii przygotowań przedświątecznych. Aby uniknąć chaosu, warto wcześniej wytłumaczyć dzieciom, że święta będą wymagać dużej ilości przygotowań i będziecie potrzebowali ich pomocy. Będzie to świetna okazja to spędzenia razem czasu, a jednocześnie dzieciaki będą mogły się nauczyć nowych rzeczy oraz zaznać odrobiny samodzielności. Dzieci bardzo lubią listy zadań rozpisane krok po kroku. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem przygotowań pomocne będzie, aby usiąść z nimi i ułożyć taką listę zajęć wraz z konkretnym dniem i godziną.  

Pomoc kuchenna 

Jak święta, to jedzenie. Stwierdzenie dość oczywiste, nieoczywistym jednak może być “zatrudnienie” dzieciaków jako pomocy kuchennej. Bo przecież to odpowiedzialne i wymagające zadanie. Trzeba stworzyć jadalne 😉 dania dla całej rodziny, a do tego czasem używa się ostrych narzędzi. I to z całą pewnością prawda, ale jesteśmy pewni, że każdy rodzic da radę znaleźć parę obowiązków kuchennych z którymi nasze dzieci sobie poradzą. 

Jednym z takich zadań może być pomoc przy piernikach. Najmłodsze dzieci świetnie mogą się bawić ugniatając ciasto do pierników w rękach, z kolei trochę starsze mogą zająć się takimi zadaniami, jak odliczanie odpowiedniej ilości poszczególnych składników, czy dekorowanie ciastek. Interesującym zadaniem może się też okazać nauka wałkowania ciasta. Samo ciasto jest przepyszne nawet na surowo, dzieci będą z pewnością zachwycone! Tylko niech nie jedzą go za dużo, żeby brzuch nie rozbolał 😉  

A jeśli jesteście akurat w kuchni i potrzebujecie zająć czymś dzieci to nic nie sprawdzi się lepiej niż mielenie maku do wypieków. Jeśli robi się to jeden z pierwszych razy, to naprawdę może być satysfakcjonujące zajęcie 😉 

Dekoracje i zdobienia  

Oprócz przyrządzenia jedzenia, na święta trzeba przygotować także dom. O zabawie podczas sprzątania pisaliśmy tutaj: 

Zabawa z dziećmi, gdy nie ma Internetu – Fundacja Gladius Gloriae 

Jeśli dzieci nie przepadają za pomocą w sprzątaniu możemy urozmaicić aktywności poprzez śpiewanie kolęd w trakcie wykonywania obowiązków. Umówcie się z dzieciakami, że podczas jednej kolędy śpiewają, a podczas drugiej odpoczywają – z pewnością pójdą na taki układ 😉  

Posprzątany dom to jedno, święta wymagają także dekoracji! Tutaj dzieciaki mogą się naprawdę popisać! Oto kilka czynności dekoracyjnych, w których najmłodsi z pewnością mogą wam pomóc: 

  • Ubieranie choinki – jeśli Wasze dzieci są wystarczająco duże, by powierzyć im bombki, które mogą się rozbić to dajcie im się wykazać. To świetne zajęcia do nauki odpowiedzialności. Jeśli przekażecie im takie poważne zadanie, na pewno się do tego przyłożą! 

  • Papierowe ozdoby – jeśli bombki to za dużo dla Waszych pociech, to zaproponujcie im wykonywanie papierowych ozdób. Kolorowe łańcuchy wycięte z kartek papieru, czy proste, pokolorowane origami mogą sprawdzić się wybornie. A dzieci nie dość, że będą poważnie zajęte i skupione to będą miały możliwość rozwijania umiejętności manualnych! 

  • Dekorowanie kartek świątecznych – pozostając w temacie artystycznym, jeśli wysyłacie kartki świąteczne, pozwólcie dzieciom je udekorować. Nie bójcie się, że nie będą już tak estetyczne. Odbiorcy na pewno docenią włożone staranie i pasję 😉. 

Drodzy rodzice, mamy nadzieję, że zaczerpniecie z naszych porad i wykorzystacie swoje pociechy do pomocy przy zbliżających się przygotowaniach świątecznych! Wiemy, że te przygotowania są bardzo ważne, ale uzbrójcie się w cierpliwość, bo mogą być świetną okazją na spędzenie prawdziwie rodzinnego czasu. Pamiętajcie, że nie wszystko musi być perfekcyjne i czasem lepiej zasmakuje szalona, pełna zaangażowania, piernikowa inwencja twórcza dzieci, aniżeli idealne wypieki 😉